Recension: Rust N´Rage – ”One For The Road”

I en stad som heter Pori , som ligger på västkusten i Finland , bestämde sig 5 yngre män för att starta ett band. Året var 2010 och bandet fick namnet Rust n´ Rage.
De började som ett coverband men de hade ambitioner att skriva eget material och även släppa skivor. Efter några medlemsbyten och en avgång så var det dags för debutalbumet att se dagens ljus.
Debuten , Showdown , släpptes 2013 och fem år senare släpptes Tales from the Wasteland.
Nu är det alltså dags för deras tredje skiva , One for the Road , att introduceras för oss lyssnare.
Musikaliskt är det melodiös hårdrock med tydliga spår av One Desire och Leverage. Att det låter en hel del som One Desire är inte så konstigt , för skivan är producerad av Jimmy Westerlund som spelar i just O D.
Jämför man med föregående skivor så har bandet mognat och de har satsat på mer välskrivna låtar. Om man jämför Rust n´ Rage med ovanstående grupper så är de inte av riktigt samma
kaliber , men de är på rätt väg.
Bästa låten på skivan kommer redan som öppningslåt , nämligen Prisoner. Det kan bli missvisande när det är så , för då får man höga förväntningar och håller inte resten av skivan samma kvalite´ blir man lite besviken.
Förutom nämnda Prisoner så tycker jag att Ghost Town och Ride On är lite bättre än de övriga.
Helhetsintrycket på skivan blir – Bra , no more no less.
Rust n´ Rage är värda att utforska om man inte har hört dem innan.
Skivan släpps den 11 mars 2022.
Betyg: 7/10
Line Up:
Vince – Sång
Johnny – Gitarr
Eddy – Bas
Jezzie – Trummor
Låtar:
1/ Prisoner
2/ Ghost Town
3/ One For The Road
4/ The Future Is For The Strong
5/ Heartbreaker
6/ Hang ´Em High
7/ Ride On
8/ I´ve Had Enough
9/ Unbreakable
10/ The Throne
11/ Moving On
Av Tommy Svensson för DMB