Retroplattan: Urgent – ”Thinking Out Loud”

Urgent är en amerikansk grupp med de tre bröderna Kehr som mittpunkt, Michael (sång och gitarr), Donnie (sång och keyboard) och Steve (trummor).
Lead gitarrist var Yul Vasquez som efter Urgent var med i Diving For Pearls men för att sedermera övergå till skådespeleri istället, tillsammans med Donnie.
Basen hanterades av Klyph Black, senare basist på Michael Monroe´s (Hanoi Rocks) debut platta och som studio musiker på The Works platta ”From Out Of Nowhere”.
Plattan släpptes 1987 och producerades av Tom Allom.

Musikmässigt är det kraftfull keyboard driven AOR av finaste märke.
Det är melodiöst och, som sagt, kraftfullt. Inget små plinkande här inte utan nästan lite aggressivt emellanåt.
Kan vara att Tom hade tagit med sig det från Judas Priest plattorna!
Tyvärr var det inget som hamnade högt upp på försäljningslistorna men är välförtjänt av att få uppmärksamhet här hos oss.

”Running Back” fanns förövrigt även med på deras debut platta, som producerades av Ian Hunter och Mick Ronsom. De är även medskapare av några låtar på uppföljaren som vi ska fördjupa oss i.

Just ”Running Back” var den första låten jag hörde med dem. En grym, catchy hitlåt med gediget keyboard arrangemang och vass gitarr. Den hade gjort sig ypperligt som filmmusik.
Av de 10 låtarna så hamnar ”Always Be There”, ”Give Ém Enough Rope” och ”Inch By Inch” under kategorin bra, resten håller hög klass.

”Pain (Love Is A Victim)” drar i gång plattan på ett förtjänst fullt sätt. Stafettpinnen skickar de vidare till ”Shot In The Dark”, och den är minsann inget långskott utan en låt med hög precision.
De radar upp refränger som sitter som en box på läppen. ”I Can´t Take It No More” är ytterligare en låt med en sådan refräng.
”If This Is Love” är en låt som de bygger upp sakta men säkert allt eftersom den fortgår. Samtidigt som den är ifrågasättande så har den en tydlig ståndpunkt, även den hade gjort sig som filmmusik.
I ”Extra, Extra” dyker nyhetsmurveln fram.
Avslutande ”All Over The World” är av en lugnare natur och allsångsvänlig. Så dra in ett djupt andetag och sjung med samtidigt som ni lyfter upp armarna och svajar med lite graciöst.

Har ni ingen koll på plattan innan så hoppas jag, för er egen skull, att ni ger den en rejäl chans att få visa upp sig. Tror inte ni kommer bli besvikna.

Cliffhangern: Tidsstudie.

Av Tommy Svensson för DMB

Lämna ett svar